Gogle VR – ranking TOP 5

Wirtualna Rzeczywistość

Wirtualna Rzeczywistość – wynajem – ranking gogli

 

Wirtualna rzeczywistość na wynajem to w ostatnim czasie bardzo popularna atrakcja na targi, konferencje czy eventy firmowe. Na rynku dostępne jest bardzo dużo producentów gogli VR. Przetestowaliśmy najbardziej znane marki gogli oraz te z tzw. niższej półki, aby mieć pełne spojrzenie i wiedzę na temat gogli VR do wynajęcia. Poniżej znajdują się nasze przemyślenia oraz dobre i złe strony każdej z wymienionych marek.

Miejsce 5

Gogle VR Modecom Volcano Blaze

Gogle VR Modecom Volcano Blaze

Gogle Modecom Volcano Blaze to zaawansowane gogle zasilane smartphonem. Działają na systemie Google Cardboard. W zestawie otrzymujemy gogle, bezprzewodowy pad (działający na bluetooth) oraz słuchawki. Dzięki temu możemy cieszyć również grami VR, które wymagają pada bez konieczności oddzielnego kupowania go. Zaletą gogli jest również wygodny montaż telefonu oraz regulowane soczewki (również rozstaw źrenic). Gogle Volcano to dobry sprzęt jednakże kolejne pozycje w naszym rankingu bez wątpienia są lepsze.

Miejsce 4

Gogle VR - Play Station VR

Gogle VR – Play Station VR

Gogle VR wyprodukowane jako dodatek do Sony Play Station to naprawdę dobre gogle. Mają 5,7-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 x 1080.  Cena gogli Sony nie jest przystępna. Jednakże gry dostepne na Play Station VR są o wiele droższe o gier na pozostałe gogle. Na gogle typu HTC, Oculus czy Samsung Gear średnia cena gier to ok 60 zł. Z kolei średnia cena gier na konsolę Pay Station jest niemal dwukrotnie większa. Na tych goglach, jak i na wielu innych można oglądać filmy w techologii 360 stopni.

Miejsce 3

Gogle VR - Samsung Gear VR

Gogle VR – Samsung Gear VR

SAMSUNG Gear bardzo dobre, a niekiedy niedoceniane gogle VR. Czasem odświeżania dorównują goglom, które podpinane są pod komputer, a zatem mają większą moc obliczeniową. W przypadku Samsung VR maszyną zasilającą jest Smartphone (Galaxy S6, S7, S8).

Zalety? Jest ich dużo

Zachwyca przede wszystkim jakość wykonania. Gogle VR są eleganckie, dobrze dopracowane, a wszystko pracuje tak jak powinno. Waga też jest zadowalająca. Waga jest zależna od podłączonego telefonu jednakże w każdym przypadku gogle Samsung Gear są lżejsze od Oculusów czy HTC VIVE. Zaletą jest również to, że do gogli zostało wypuszczonych wiele ciekawych i darmowych gier. Dzięki termu swoją przygodę z VR można zacząć od razu, a przy okazji na bierząco wzbogacać swoją bibliotekę gier o nowe pozycje. Dużym plusem jest również brak jakich kwolwiek stacji bazowych, które trzeba rozstawiać w pomieszczeniu. Zatem Gogle Samsung Gear VR można odpalić wszędzie – na fotelu, na kanapie, na ławce w parku…

Wady?

Gogle VR - Samsung Gear VR

Gogle VR – Samsung Gear VR

Przede wszystkim brak bezprzewodowych kontrolerów choć niedawno pojawiła się informacja o tym, że Samsung stworzył pady, które można będzie dokupić. Drugą trochę uciążliwą rzeczą jest bardzo czułe pokrętło od ustawiania ostrości. Z jednej strony dzięki ogromnej czułości można idealnie ustawić obraz w goglach pod swój wzrok, z drugiej strony delikatny ruch pokrętłem za daleko powoduje, że obraz jest nieostry. Zatem trzeba odrobiny cierpliwości i delikatnych rąk, aby dokładnie ustawić ostrość w tych goglach VR

Miejsce 2

Drugie miejsce w rankingu zajmują gogle VR Oculus Rift. Jest to sprzęt najwyższej klasy, z dużą paletą gier i aplikacji. W zestawie znajdują się również stacje śledzące ruch oraz bezprzewodowe kontrolery.

Gogle VR - Oculus Rift

Gogle VR – Oculus Rift

Do czego można się przyczepić?

Po założeniu gogli na głowę możliwe jest dostrzeżenie delikatnego prześwitu (u dołu) spowodowane konstrukcją gogli. Konkretnie chodzi o to, że pianka bądź guma w okolicach nosa jest ucięta. Jest to celowy zabieg mający na celu poprawienie dopływu powietrza do oczu i twarzy wewnątrz gogli. Jednakże sprawiło to, że przez pierwsze 3-4 minuty ten delikatny prześwit dekoncentruje naszą uwagę. Po chwili nasz mózg akceptuje rzeczywistość wyświetlaną w goglach i “wycina” prześwit z rzeczywistości u dołu gogli, jednakże pierwsze wrażenie jest nieco przyćmione.

Gogle VR - Oculus Rift

Gogle VR – Oculus Rift

Zalety?

Ogromną zaletą tych gogli jest stosunkowo niewielka ilość miejsca potrzebna do rozłożenia stanowiska. W przypadku gogli Oculus stacje bazowe na statywach, rozstawia się na obok siebie, na przeciwko użytkownika gogli. Jest to duża oszczędność przestrzeni, którą na pewno docenią domowi użytkownicy.

Miejsce 1

Gogle VR - HTC VIVE

Gogle VR – HTC VIVE

Walka o pierwsze miejsce była zacięta i wyrównana, jednakże zwycięzca mógł być tylko jeden. Najlepsze gogle VR na wynajem to HTC VIVE. Są to gogle, które potrzebują komputera z dużą mocą obliczeniową, gdyż gry i aplikacje stworzone na nie są dobrze dopracowane i mają wiele detali (tak samo jak w przypadku Oculusa). W zestawie z goglami znajdują się bezprzewodowe pady oraz stacje śledzące ruch gogli.

Co nie tak?

Rzecz tyczy się rozstawienia stacji śledzących ruch gogli i bezprzewodowych kontrolerów. Nie jest to wada konstrukcyjna, a raczej delikatne utrudnienie dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią. Otóż stacje bazowe muszą być rozstawione po przekątnej (inaczej niż w przypadku gogli Oculus). Minimalna wolna przestrzeń jakiej potrzeba do włączania gier to kwadrat o przekątnej metra (dla niektórych potrzeba więcej). Ważne jest również by stacje bazowe były na wysokości minimum 1,90 metra, a najlepiej 2 metrów. W związku z tym w przypadku domowych użytkowników może pojawić się problem polegający na tym, że żyrandol zasłania pole widzenia stacjom bazowym.

Gogle VR - HTC VIVE

Gogle VR – HTC VIVE

Dlaczego są to najlepsze gogle VR na wynajem?

Zalety tych gogli możnaby długo wyliczać. Przede wszystkim błyskawiczne odświeżanie sprawia, że użytkownik gogli ma wrażenie przebywania w rzeczywistości wykreowanej przez gogle. Idealnie “oszukują” nasz mózg. Gry i aplikacje stworzone pod HTC VIVE dzięki bezprzewodowym padom umożliwiają włączenie rąk do gry. Zadania zręcznościowe, strzelanki czy inne aplikacje jeszcze nigdy nie były tak realne.

Jednakże ich główną zaletą, która sprawiła, że wygrały z goglami VR Oculus jest to, że szczelniej odcinają od świata rzeczywistego. Po założeniu gogli HTC nie ma fizycznej możliwości obserwacji tego co dzieje się w ogół nas. U konkurenta naszym zdaniem, jest to delikatnie niedopracowany element. Jest to co prawda drobiazg, który jednak sprawił, że według naszego rankingu gogle HTC VIVE  to najlepsze gogle VR na wynajem